Оператор switch - многовариантен избор
оператор switch - параметър естествено числооператор switch - параметър символ
вложен оператор switch
Приложение на оператор switch - при необходимост от разклоняване на изчислителния процес, при многовариантен избор. Описание: оператор switch изисква за параметър целочислена променлива от тип int, или символен от тип char. Този параметър играе роля на селектор и указва конкретния оператор case, който трябва да се изпълни, избор на конкретен вариант. В задължителните фигурни скоби се изброяват всички разглеждани случаи - както при съставен оператор. На отделен ред в следния порядък са записани: оператор case, число, знак :, описание какво трябва да изпълни програмата, оператор break. Чрез оператор switch е възможно алгоритъмът да се разклони в множество посока. Близък до действието на този оператор е оператор if - и двата се използват за промяна на последователността на изчислителния процес, при разклонени алгоритми. Особеното при него, е че са допустими само две възможности за избор с една конструкция if ...else.
Съвпадението на параметъра в switch с числото в case води до изпълнение на съответния случай. Действието на оператор break се състои в преустановяване търсенето на друга възможност - така се постига ускоряване работата на програмата. Като последен ред в тялото на оператор switch е препоръчително да се ползва оператор default. Този последен ред ще се изпълни само, ако няма съответствие между въведената стойност в switch и описаните стойности за case.
оператор switch - параметър естествено число
Трагедията на Есхил "Едип цар" се базира на една от старогръцките легенди, която гласяла приблизително следното: В планината едно чудовище (сфинкс) причаквал пътниците и им задавал следната гатанка: "Кое е онова животно, което сутрин ходи на 4 крака, по обяд на 2 крака, а вечер на 3 крака." Единствен Едип успял да разгадае загадката.
Следващата програма съдържа пример илюстриращ switch - по въведено естествено число от интервала [2..4] за параметър се извежда съответната възраст.
оператор switch - параметър от тип char
Променливата, предавана като параметър за оператор switch може да бъде и от символен тип. Във всеки отделен оператор case се изписва конкретния знак, но заграден с апостроф. Следващият пример за оператор switch извежда един от годишните сезони по въведена начална буква за параметър:
вложен оператор switch
Даден оператор switch може да съдържа в тялото си друг вложен оператор switch. Няма програмни ограничения за брой вложени оператора switch, но това може да доведе до по-трудно откриване на алгоритмична грешка.
Следващата примерна програма съдържа пример за два вложени един в друг оператора switch:
Обяснени и решени задачи с подобни алгоритми, функции и служебни думи са разгледани в страницата с електронни уроци по информатика - програмиране.
Илюстриране работата на характерни алгоритми можете да намерите в предоставените електронни помагала съдържащи решени задачи, примери.