Функция setprecision - точност при извеждане на стойност
Описанието на функция setprecision и функция setw се намира в библиотечния файл iomanip. Съхраняваната в оперативната памет точност на дадена променлива (това важи с особена сила за числа с плаваща запетая) не е равна на точността на извеждане на същата тази стойност. Под точността на извеждане разбираме с какъв брой разряди, с колко цифри се извежда изчислена или въведена стойност.
Представете си следната ситуация при счетоводна операция в банка за олихвяване влогове/кредити на клиенти. Формираната крайна стойност за сумата на влога/заема е в пряка зависимост от стойността на лихвения процент. Това би довело до извеждане на стойност с 3-5 знака след десетичната запетая, но в страната най-малката парична единица е стотинката със стойност 0.01 от лева със 2 знака след десетичната запетая.Този факт би породил смесени чувства, ако се осъществи поотделно извеждане сумата за всеки клиент и общата сума, но формирана като сбор от реално изчислените стойности общо за всички влогове.
С каква точност на извеждане, с с какъв брой разряди след десетичната запетая ще бъдат изведени отделните стойности може да се управлява чрез библиотечната функция setprecision. При извеждане на стойности обикновено не се интересуваме от броя нули като най-десни знаци в едно число. Когато се извършва извеждане на таблица от стойности е по-прегледно числата да бъдат изведени по колони - като се използва библиотечната функция setw ( брой колони ).
Обърнете внимание, че точност при извеждане, желан брой разряди със setprecision се обявява еднократно, но при табулиране със setw е необходимо изриично указване за всяко извеждане на дадена стойност.
Следващата програма дава примерно решение на задачата с двете библиотечни функции setprecision и setw:
Можете да намерите допълнителен материал за точност при извеждане на стойност.
Обяснени и решени задачи с подобни алгоритми, функции и служебни думи са разгледани в страницата с електронни уроци по информатика - програмиране.
Илюстриране работата на характерни алгоритми можете да намерите в предоставените електронни помагала съдържащи решени задачи, примери.