Изчисляване на биномен коефициент чрез триъгълник на Паскал
Нека имаме двучлен, бином повдигнат на степен цяло число. Получават се определени зависмости на коефициентите - биномни коефициенти, които са в пряка зависимост от предходната, по-ниска степен на същия бином. Блез Паскал описва в съчинението си "Трактат за аритметичния триъгълник" триъгълна таблица за коефициентите на бинома (x+1) повдигнат на степен естествено число. Тази таблица получава впоследствие названието триъгълник на Паскал. Тя дава стойностите на всички биномни коефициенти до определен степенен показател. В разглежданата задача трябва да се пресметне брой комбинации без повторения от общо n-елемента съдържащи k броя от тях. Ще използваме числа от триъгълник на Паскал за извеждане на биномни коефициенти на двучлен от вида x+1.
Ще използваме означение за биномен коефициент чрез C(n, k) имащ значението "n над k" брой комбинации без повторения от n елемента k-ти клас.Може да се използва общата формула: C(n, k) = n!/((n - k)! k!).
Подобни зависимости ни дава триъгълник на Паскал. При него първият и последният елемент от всеки ред имат стойност 1.
Ползва се рекурентна формула от вида:
C(n, k) = 1, за k = 0 или k = n; - има само 1 комбинация n елемента клас n.
C(n, k) = C(n - 1, k - 1) + C(n - 1, k), за 0 < k < n; - сума от 2 елемента от предходен ред, предходна и текуща позция
C(n, k) = 0, за k > n - този случай не се разглежда в програмата.
С изключение на първия и последния елемент от текущия ред всеки друг елемент се получава като сума от съответните 2 елемента от предходния ред.
Така, за достигане на крайния резултат не е необходимо да се съхранява цялата таблица - всеки отделен елемент, а само съдържанието на предходен ред от таблицата.
Следващата примерна програма дава решена задача за биномен коефициент чрез триъгълник на Паскал - използва се динамично програмиране за решаване на задача за :
Обяснени и решени задачи с подобни алгоритми, функции и служебни думи са разгледани в страницата с електронни уроци по информатика - програмиране.
Илюстриране работата на характерни алгоритми можете да намерите в предоставените електронни помагала съдържащи решени задачи, примери.